poniedziałek 23 października 2017

Linki:

PAWEŁ CHRZANOWSKI

Prezentacja o Generale Pawle Chrzanowskim

Generał Paweł Marcelli Chrzanowski wywodził się ze starego rodu szlacheckiego Chrzanowskich z Łaniewa herbu Suchekomnaty. Urodził się w 1846 r.w majątku rodzinnym Dzierżązna pod Piotrkowem Trybunalskim.
Jego ojciec Paweł Chrzanowski (1800-1865) był oficerem Wojska Polskiego i brał udział w powstaniu listopadowym. Paweł Marcelli był ósmym dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa.
Już w wieku ośmiu lat Paweł Marcelli został wcielony do Korpusu Paziów w Petersburgu. Z rodziną mógł widywać się jedynie w okresie krótkich wakacji. Po ukończeniu szkoły wojskowej studiował na Akademii Wojskowo-Prawnej.
Ukończenie studiów pozwoliło mu rozpocząć karierę w sądownictwie wojskowym.
Pomimo wieloletniej izolacji od polskiego środowiska nie wyrzekł się narodowości polskiej i religii katolickiej, z czym ostentacyjnie się obnosił. Z tego powodu władze carskie nie zezwalały mu na podjęcie pracy na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim.

Jego kariera zawodowa związana była z azjatyckimi guberniami Rosji. Pracując w Tyflisie na Kaukazie, wziął ślub z Cecylią Gilewiczówną (córką polskiego zesłańca). W tym czasie oddelegowano Chrzanowskiego do komisji regulującej granicę Rosji z Persją. W późniejszych latach pracował w sądownictwie w Taszkiencie i we Władywostoku (podczas wojny Rosji z Chinami). Około 1900 r. udał się wraz z żoną w podróż dookoła półkuli północnej. Zdwiedził Japonię, Amerykę Północną i Anglię. Wrażenia z podróży opisał w cyklu artykułów publikowanych w polskim czasopiśmie „Wędrowiec” . W 1901 r. po raz kolejny odmówiono mu skierowania do pracy bliżej Polski. W tej sytuacji Paweł Marcelli Chrzanowski przeszedł na emeryturę w stopniu generała. Umożliwiło mu to powrót do ojczyzny i osiedlenie się w Warszawie.

Powstanie prywatnego gimnazjum Po przybyciu do Warszawy generał Chrzanowski, widząc trudne warunki kształcenia polskiej młodzieży postanowił, korzystając ze swoich znajomości w Petersburgu, założyć prywatne gimnazjum. Szkoła rozpoczęła działalność w 1903 roku. Pierwsza siedziba szkoły znajdowała się przy ulicy Wielkiej (dziś Poznańska 30). W 1905 r. generał zakupił od hrabiego Branickiego grunty przy ulicy Smolnej i dzięki pomocy swojego kuzyna Zenona Chrzanowskiego wybudował szkołę w stylu secesyjnym. Utworzona przez generała Chrzanowskiego szkoła była największą szkołą średnią na obszarze wszystkich trzech zaborów. Do gimnazjum męskiego Chrzanowskiego uczęszczało średnio ok. 1480 uczniów w 27 klasach. Sale lekcyjne były obszerne, gdyż w pewnych okresach musiały pomieścić nawet do 55 uczniów.
Nowoczesna szkoła
Szkoła jak na owe czasy była nowoczesna, żadna inna nie miała tak obszernych i widnych klas, sal rekreacyjnych, urządzeń gimnastycznych. Gimnazjum posiadało własną kaplicę o wysokości dwóch kondygnacji. Znajdująca się w kaplicy posadzka była tak piękna, że zdobyła pierwsze miejsce na konkursie w Paryżu. Szkoła miała też salę balową (tzw. rekreacyjną) o ścianach wybitych adamaszkiem. Posiadała własną kanalizację, co w tamtych czasach stanowiło rzadkość. W Gimnazjum Chrzanowskiego stosowano nowoczesne metody nauczania polegającej na samodzielnej pracy uczniów w specjalnie urządzonych gabinetach naukowych. Z tego powodu świetnie wyposażono gabinety fizyczny i chemiczny.
Pomoc generała dla uczniów zdolnych
Szkoła nie była tania. Czesne było dość wysokie (150 rubli rocznie). Suma ta bardzo znacznie obciążała budżet niezamożnych rodzin, nie zawsze możliwa była do zapłacenia w całości. Wymagało to zorganizowania akcji samopomocy społecznej. Generał Chrzanowski, który zainwestował w szkołę cały swój majątek, często fundował mniej zamożnym uczniom stypendia, ulgę w opłatach lub wręcz zwalniał ich z czesnego. Od samego początku szkoła kładła nacisk na pomoc i solidarność społeczną. Organizowano także dochodowe imprezy, takie: jak wieczory taneczne, wenty, koncerty , loterie szkolne oraz popisy gimnastyczne na boisku.
Postawy patriotyczne w szkole
Jesienią 1904 dochodziły do Królestwa wiadomości o klęskach Rosji w wojnie z Japonią. Ośmieliły one Polaków, którzy zaczęli żądać swobód narodowych. Wybuchł strajk szkolny, do którego jako pierwsi przyłączyli się uczniowie szkoły Chrzanowskiego. Wystąpili oni do władz szkolnych z petycją domagającą się natychmiastowego wprowadzenia wykładowego języka polskiego i zmiany programu w duchu narodowym polskim. W dniu 2 września 1905 roku uwikłany w wojnę z Japonią, car Mikołaj II poszedł na liczne ustępstwa wobec poddanych i m.in. pozwolił na zakładanie szkół z wykładowym językiem polskim. Generał Chrzanowski błyskawicznie skorzystał z nowego prawa i jako pierwszy uzyskał zgodę na prowadzenie gimnazjum męskiego z polskim językiem wykładowym.
Generał Chrzanowski mówił do uczniów zawsze po polsku i rozwijał w nich postawy patriotyczne. Poziom nauki był bardzo wysoki. Ścisła współpraca z rodzicami, samorządem uczniowskim i troska generała o dyscyplinę i przestrzeganie dobrych manier oraz piękno mowy ojczystej, sprawiały, że szkołę co roku opuszczało grono świetnie wykształconych i bardzo dobrze przygotowanych do życia młodych ludzi. Wnosili istotny wkład w życie społeczne, kulturalne i polityczne Polski. Do takich absolwentów można zaliczyć słynnego pilota Stanisława Wigurę, księdza Ignacego Skorupkę, czy dziennikarza Melchiora Wańkowicza.
Generał Chrzanowski zmarł tuż przed wybuchem I wojny światowej 31 marca 1914 roku, mając 68 lat. Został pochowany na cmentarzu powązkowskim. Żona generała nie posiadając środków na dalsze prowadzenie gimnazjum, sprzedała je hrabiemu Maurycemu Zamoyskiemu i szkoła po 1918 zmieniła nazwę na Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego.

Marlena, Seweryn, Teodor, Honorata, Iga, Jan, Edward
ERASMUS

Uczestniczymy w projekcie Erasmus+ ze szkołami
z Hiszpanii, Austrii,